TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

“Başka bir dünya mümkün”ün haberini yapmıştı Harun!

Harun Özgür Turgan ve Bülent Uyguner’in, bugün (6 Eylül) saat 11.00’de mahkemesi var. Harun Özgür Turgan’ın aramızdayken yapıp ettiklerini anımsamaya ve anımsatmaya devam ediyoruz. Örneğin, Öneri gazetesinin Haziran 2004 tarihli 4. sayısında, “başka bir dünya mümkün”ün haberini yapmıştı. Çünkü o yıl Linz’de toplanan, “2. Avusturya Sosyal Forumu (ASF)”, bu sloganı kullanmıştı.

Hallac - 21 Mayıs 2017 tarihinde gözaltına alınıp tutuklanan Harun Özgür Turgan ve Bülent Uyguner’in, bugün (6 Eylül) saat 11.00’de mahkemesi var. Harun Özgür Turgan’ın aramızdayken yapıp ettiklerini anımsamaya ve anımsatmaya devam ediyoruz. Örneğin, Öneri gazetesinin Haziran 2004 tarihli 4. sayısında, “başka bir dünya mümkün”ün haberini yapmıştı. Çünkü o yıl Linz’de toplanan, “2. Avusturya Sosyal Forumu (ASF)”, bu sloganı kullanmıştı. ASF, hem Avrupa Sosyal Forumu hem de Dünya Sosyal Forumu’nun bileşelerinden biriydi.

Neler yazmıştı Harun Özgür Turgan o haberde? Birlikte okuyalım: “Neoliberal küreselleşmeye ve sonuçlarına karşı çıkışın birleştirdiği sosyal forumlar muhalif örgütlerin alışılmış eylem ve karar alma biçimlerinden de kaçınıyor. Örgüt değil etkinlik, sosyal mekân ve tartışma platformu olarak tanımlanan sosyal forumlarda çeşitlilik vurgusu ‘asgari müşterek değil, azami ortak kat‘ benzetmesiyle dile getiriliyor.“ Çeşitli mekânlarda çok sayıda atölye çalışması yapılacağı; forum, “infotek”, miting ve konser düzenleneceğini aktardıktan sonra, şöyle devam ediyordu Turgan: “Başka bir dünyanın yalnızca gerekli değil mümkün de olduğunu göstermek üzere araç ve yollar ele alınacak.”

.....................................................................
Kaynak: Öneri, Haziran 2004, Sayı: 4<-geriye: